Nuorisovaltuusto

Viimeksi päivitetty 28.4.2022

Nuorisovaltuuston tehtävänä on tuoda nuorten ääni kuuluviin, ottaa kantaa ajankohtaisiin asioihin sekä tehdä aloitteita ja kannanottoja.

Nuorisovaltuustojen tarkoituksena on myös tiedottaa nuoria kunnan päättäjien toiminnasta sekä auttaa nuoria löytämään keinoja vaikuttaa. Lisäksi ne edistävät vuoropuhelua nuorten ja päättäjien välillä ja ottavat nuoret aidosti mukaan yhteiseen päätöksentekoprosessiin.

Nuorisovaltuustot voivat myös järjestää erilaisia tapahtumia, kampanjoita ja tempauksia.

Nuorisovaltuuston toimintasäännöt (.pdf)

 

Nakkilan nuorisovaltuusto 08-2021-082022

Puheenjohtaja Elli-Mari Koivula
elli-maria.koivula@edunakkila.fi

sihteeri Ada Kares
ada.kares@gmail.com

Emilia Koskinen
emiliakoskinen3@gmail.com

Aatu Tuominen
tuominen177@gmail.com

Aurea Brenes
aurea.brenes@gmail.com

Heini Vuori
heini.vuori@live.com

Esko Falck
esko.falck@edunakkila.fi

Sandra Hein
Sandrahein2007@gmail.com

Iiris Uusila
uusilaiiris@gmail.com

Jaakko Hämäläinen
jaakko08hamalainen@gmail.com

Eveliina Haviala
eveliinahaviala@gmail.com